جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترازوی آزمایشگاهی

ترازو آزمایشگاهی یک ترازوی دقیق برای اندازه گیری وزن اجسام و ماده‌ها می‌باشد. ترازو آزمایشگاهی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی برای بیشتر آزمایشگاه‌ها به شمار می‌آید. معنی لاتین آن “دو صفحه” می‌باشد. این ترازوها باید بدون خطا باشد و یکی از دستگاه‌های مهم آزمایشگاهی محسوب می‌شود. ترازو آزمایشگاهی دارای محفظه  توزین بوده تا در زمان وزن کردن، هوای محیط ترازو در توزین خلل ایجاد نکند چون همانطور که گفته شد ترازو آزمایشگاهی بخاطر دقت بسیار بالا گاهی برابر با ۰/۰۰۰۰۱ گرم نیاز به محیطی با عدم ورود و تاثیر هوا دارد. ترازوی آزمایشگاهی تنوع گسترده ای دارد اما ترازوی دیجیتال پیشرفته تر از بقیه ی موردها هست.

شرایط نگهداری ترازو در آزمایشگاه

ترازو آزمایشگاهی باید بر روی میز مخصوص آن که ضد لرزش است، قرار بگیرند . همچنین در آزمایشگاه‌هایی که از ترازو استفاده می‌کنند یک سری وزنه دقیق آزمایشگاهی در کلاس‌های بالا جهت کالیبراسیون و تنظیم دقیق ترازوها، از ملزومات مهم جهت نگهداری صحیح ترازو می‌باشد.

همچنین لازم به ذکر است ترازوهای آزمایشگاهی را نباید در کنار پنجره، فن، کولر و در معرض آفتاب و گرما قرار داد، زیرا حرارت دقت آن‌ها در اندازه گیری را کاهش خواهد داد. جهت نشان دادن دقیق وزن مواد بهتر است ترازو را به مدت ۱۵ دقیقه روشن نموده تا اصطلاحاٌ لودسل آن گرم شده سپس اندازه گیری را شروع نمود.

پخش ویدیو